Čína vybuduje gigantický národný park, aby zachránila tigra sibírskeho od vyhynutia.

Národné parky sú veľkou turistickou atrakciou po celom svete. Majú tisícky domácich ale aj zahraničných návštevníkov. Tak napríklad Yellowstonský národný park, ktorý je domovom kultového gejzíru Old Faithful zarobil v  roku 2014 astronimických  382 miliónov $.  Čína chce ale toto číslo prekonať, v súčasnoti pracuje na vytvorení gigantického národného parku. V krajine čínska vláda  nedávno oznámila plány na vybudovanie nového parku, ktorý bude o  60% väčší ako Yellowstone.  Tento projekt je pre súčasnú Čínu veľmi  dôležitý. Národný park sa stane domovom pre množstvo zvierat vrátane dvoch ohrozených druhov mačkovitých šeliem a to Sibírskeho tigra a Leoparda škvrnitého amurského. To že takýto obrovský park bude mať  pozitívny dopad na miestnu  ekonomiku netreba hovoriť.Predpokladá sa, že park o rozlohe   14 600 kilometrov štvorcových sa bude nachádzať v provinciách Jilin a Heilongjiang.

V roku 1998 žila v tejto oblasti  ani len desiatka  divokých sibírskych tigrov. Vďaka úsiliu o zachovanie  druhu sa ich počet k roku 2015 zvýšil na 27. Napriek tomu prostredie v ktorom žijú je pre nich nevyhovujúce. Podobne je na tom aj leopard škvrnitý amurský jeho populácia od roku 2007 kedy ich bolo 30 sa k roku 2015 zdvojnásobila. Za tento priaznivý vývoj situácie môžme poďakovať malým angažovaným skupinám ľudí ako napr.  World Wildlife Fund.

Národné parky v Číne sú relatívne niečim novým.  V súčasnej dobe má krajina  „mišmaš“ národných rezervácií a  provinčných parkov. V novom komplexnom systéme vidí ako lepšie pomôcť takmer vyhynutým druhom zvierat. Takže v roku 2013 sa  rozhodli  začať stavať plnohodnotné národné parky, ktoré budu chrániť viacero ohrozených druhov.

Len pre zaujímavosť nepôjde o najväčší národný park na svete, ten sa nachádza v Grónsku a jeho rozloha je 972 000 kilometrov štvorcových.

 

Čína oznámila plány na vytvorenie národneho parku, ktorý bude vybudovaný hlavne na záchranu tigra sibírskeho a leoparda škvrnitého amurského. Oba druhy patria medzi veľmi ohrozené.

Zdroj fotografie: Dmitri Gomon / Shutterstock

  Tiger Sibírsky

národný park
Zdroj fotografie: Dmitri Gomon / Shutterstock

Leopard Amursky

národný park
Zdroj fotografie: Dmitri Gomon / Shutterstock

Zdroj 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *