čítať myšlienky

Nová Technológia Dokáže Čítať Myšlienky

Dokázať čítať myšlienky je snom nejedného z nás…  Je možné, že onedlho to bude realitou!

Komunikácia môže byť neuveriteľne obmedzená u pacientov, ktorí trpia  pokročilou amyotrofickou laterálnou sklerózou (ALS). Je to vlastne  degeneratívne ochorenie motorického neurónu tiež známe ako Lou Gehrigova choroba. Tí, ktorí môžu komunikovať  pomocou  očných pohybov sú považovaný za „zavretých“ a tí, ktorí vôbec nemôžu komunikovať pomocou očí  majú tzv.  plný syndróm uzamknutia alebo CLI. Väčšina z týchto pacientov  zostanú kognitívno vedomí bez akejkoľvek  možnosti komunikovať. U pacientov s CLI sa kvalita životaodvíja od sociálnej starostlivosti  a pozitívneho sociálneho vnímania  od priateľov. Vedci aj naďalej hľadajú spôsoby ako ponúknuť týmto pacientom nové metódy komunikácie so svojimi opatrovateľmi a blízkymi. Niels Birbaumer, vedúci výskumný pracovník vo Wyss Center v Ženeve spolu s jeho kolegami zasvetil výskum novej klinickej štúdii, ktorá ponúka určitú  novú nádej pre pacientov s ALS a CLI. Ich „nový kus výpočtovej techniky“ umožní čítať myšlienky pacientov a ihneď ich preložiť do počítača, tam si ich opatrovateľ prečíta. Ich výsledky boli zverejnené v časopise PLOS Biology [PDF].

čítať myšlienky

 

Systém sa nosí na hlave a  má podobu „dosť čudnej“ čiapky.   Je blízky  infračervenej spektroskopii (fNIRS), tá určuje zmeny v prietoku krvi v mozgu a „elektroencefalogram“ (EEG)  monitoruje  elektrickú aktivitu  mozgu. Nejde však o prvý  interface mozog-počítač, ktorý existuje ako pomoc paralyzovaným osobám komunikovať. Infračervená spektroskopia je jediný systém, ktorý úspešne umožnil komunikáciu pacientom s CLI. Test bol zameraný konkrétne na štyroch pacientov s pokročilou ALS, dvaja z nich trpeli CLIS, a dvaja mali už pred vstupom do CLI nespoľahlivú komunikáciu. Traja pacienti dokončili  viac ako 46 sedení rozložených do niekoľkých týždňov a jeden pacient dokončil 20 sedení.Účastníci v priebehu niekoľkých týždňov reagovali na 500 otázok typu napr. hlavným mestom Nemecka je  Paríž… Tiež odpovedali  na osobné otázky so známymi odpoveďami. Všetky otázky boli typu pravda alebo nepravda respektíve  áno alebo nie. Mozog pacienta  produkuje rôzne prietoky krvi mozgom v závislosti či je na  výrok odpoveď áno alebo nie.

V ďalšej fáze výskumu sa bude tým pokúšať  postaviť interface mozog-počítač, ktorý umožní pacientom s CLI vybrať písmená a slová. Aj keď to môže vyžadovať trvalú  implantáciu. Budú pracovať aj na verzii bez nutnej implantácie.

čítať myšlienky

Zdroj

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *