špenátový list

Obyčajný Špenátový List Pomáha Pri Vývoji Srdcového Tkaniva

Znie to neuveriteľné, že? Vedci si pre svoj výskum vybrali z tisícky listov na svete práve ten špenátový list! Prečo práve on, to sa  pravdepodobne nedozvieme.

Vedcom z Worcester Polytechnic Institute sa podarilo pretransformovať obyčajný špenátový list na ľudské srdcové tkanivo, tento objav   by mohol revolučným spôsobom zmeniť liečbu poškodených orgánov.

Tkanivové inžinierstvo sa pokúša vytvoriť funkčné tkanivá z buniek v laboratóriu už nejaký ten piatok. Jeho cieľom je nahradiť respektíve vyliečiť tkanivá a orgány, ktorým  sa b našom tele nedarí, či už kvôli chorobe, genetickej chybe alebo z iných dôvodov. Vedcom sa  už podarilo  vytvoriť v laboratóriu ľudské tkanivo avšak bez cievnej siete, ktorá v orgánoch a v tkanivách rozvádza krv. Z tohto dôvodu je väčšina tkaniva odsúdená na zánik. Výskumní pracovníci vzali pre zmenu  špenátový  list a odstránili z neho   rastlinné bunky, pričom z listu ostal len „rám“ z celulózy. Celulóza je biokompatibilný materiál, ktorý bol použitý v širokom spektre regeneratívnej medicíny, ako sú chrupavky, kosti a hojenie rán.

Vykúpali teda  zvyšok špenátu  so živými ľudskými bunkami. Tím potom poslal „krv“ cez „malé srdce“ do „rámu“ listu. Naozaj to chvíľu fungovalo!
Rovnaká technika by mohla byť použitá k rastu zdravého srdcového svalu, čo by veľmi pomohlo pri liečení ľudí po infarkte.  „Máme oveľa viac práce,  zatiaľ je to veľmi sľubné,“ hovorí v tlačovej správe spoluautor štúdie Glenn Gaudette. „Prispôsobenie rastlín, ktoré poľnohospodári  kultivujú po tisíce rokov pre použitie v tkanivovom inžinierstve by mohlo do budúcna vyriešiť celý rad problémov.“

Najnovšia štúdia Worcester Polytechnic Institute odhalila  úžasnú skutočnosť o  milovanom a zároveň nenávidenom špenáte.

špenátový list

Vedci premenil obyčajný špenátový list na ľudské srdcové tkanivo, čo  by mohlo mať za následok revolúciu v liečbe poškodených ľudských orgánov.

špenátový list

Ako prvé, vedci vzali a zbavili  špenátový list  jeho rastlinných buniek. Z listu zanechali len „rám“ z celulózy.

špenátový list

Celulóza je biokompatibilný matriál, bol používaný v najrôznejších regeneračných procesoch v  medicíne vrátane tkaninového inžinierstva na regeneráciu kostného tkaniva ale aj na hojenie rán.

špenátový list

 

Zvyšný  rám vykúpali so živými ľudskými bunkami, ktoré rástli na drobných zvyšných žilkách listu.

špenátový list

Nakoniec, rovnaká technika by mohla byť použitá k rastu  zdravého srdcového svalu!

špenátový list

Pre viac informácií o tejto priekopníckej štúdii sleduj toto video.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *