prstenece saturnu

Detailný pohľad Na Prstenec Saturnu

NASA zbiera nové informácie o prstenci, ktorý  obieha okolo Saturnu

Bezpilotná kozmická sonda Cassini sa dostala k masívnym prstencom Saturnu bližšie než kedykoľvek predtým. Úlohou sondy je nazbierať čo najviac  dát a v neposlednom rade vyhotoviť aj snímky prstencov. Jej misia trvala  20 rokov, čo je o niečo viac  oproti plánovanej štvorročnej misii. Sonda spácha „samovraždu“ v Septembri tohto roka, vletí do  atmosféry Saturnu, kde bude rozdrvená   silným tlakom. Predtým robí rizikovejšie a rizikovejšie snímky  obežnej dráhy Saturnu a posiela ich na Zem.

Prstenec Saturnu vedcov   fascinuje už roky, napriek tomu nebolo možné získať na prstenc detailný pohľad. To všetko sa zmenilo vďaka Cassini. Bezpilotná kozmická sonda študuje Saturn od roku 2004. Snímky sú dvakrát tak detailnejšie  ako predchádzajúce pokusy z pred 13- tich rokov. Vývoj technológií a väčšie znalosti pomohli zachytiť vysoko detailné fotografie. Drobné škvrny, ktoré vyzerajú ako škrabance na filme sú spôsobené  v dôsledku kozmického žiarenia a nabitých častíc v blízkosti planéty. Aj keď sa z diaľky prstence javia ako dokonale hladké nasledujúce zábery tvrdia niečo iné.

Saturnov prstenec B
Na tejto fotografii sa pozeráte na prstenec B. Ešte predtým si skúste uvedomiť, že každý pixel predstavuje asi štvrť míle. Toto je len jeden krátky úsek vonkajšieho kruhu B, ktorý je rozrušený neďalekým  mesiacom Mimas. Zakaždým, keď Mimas obieha okolo olanéty, častice v tejto obežnej dráhe vytvárajú pravidelný šklbavý pohyb, ktorý spôsobuje „delenie“ prstenca. Obraz bol vyčistený za účelom odstránenia obrazových chýb.


Saturnov prstenec B zblízka
Bližší pohľad na prstenec  B. Tento pohľad je  na rozdiel od predchádzajúceho relatívne bez korektúr. Môžete vidieť svetlé škvrny spôsobené kozmickým žiarením a nabitými časticami  žiarenia  Počas poslednej cesty  trvala expozičná doba  veľmi  krátko. Tentoraz Cassini vyhotovila fotografiu s dlhou expozičnou dobou, Preto fotografia pôsobí rozmazaným dojmom.


Prstenec Saturnu s vlnami
„Moonlets“ vložené v prstenci Saturnu. Na snímke pôsobia slabé vlny, ktoré vedci nazvali  „moonlets“ akési  „vrtule“. Vrtule môžte  vidieť na ľavej strane, sú to vlny  vytvorené v interakcii s mesiacom Prometheus. Tvoria vzor v tvare špirály, ktorá sa vinie okolo celého  Saturnu. Predstavte si to  ako tvar našej galaxie.

Všetky obrázky: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *