sixtínska kaplnka

Sixtínska Kaplnka Vstúpila Do Digitálneho Veku

Jeden z najväčších a najslávnejších obrazov z obdobia renesancie, stropná freska v Sixtínskej kaplnke vstúpi do digitálneho veku.

Ambiciózny  projekt digitalizácie Michelangelovho obrazu bol odhalený v múzeu v Ríme len minulý týždeň, píše agentúra Reuters. Pozoruhodné je, že päťročný projekt bol držaný v tajnosti po celú dobu trvania prác. O projekte vedela len  hŕstka odborníkov a  pracovníkov múzea. Fotografi a inžinieri pracovali len za zavretými dverami Sixtínskej   kaplnky  po dobu 65 nocí. Na dokonalé zaznamenanie aj tých  najmenších detailov umeleckého diela používali pracovníci vysoko špeciálne teleskopické šošovky.  Výsledný obraz  o neuveriteľnej veľkosti  30 TB  zobrazuje fresku s presnosťou na 99,9 percenta,  dokonca zaznamenal aj jednotlivé ťahy štetca v  rámci  jednej farby. V súčasnosti sa skladá z 270 000 digitálnych snímok a momentálne sa celá freska dáva  dohromady v post-produkcii.

„V budúcnosti nám to umožní  zmapovať  každý centimeter kaplnky presne tak ako vyzerá dnes v roku 2017.“  Antonio Paolucci, bývalý šéf múzea povedal novinárom. „Použili sme špeciálny post-produkčný softvér, ktorý nám umožní získať hĺbku, intenzitu a teplo farieb s presnosťou na 99,9 percenta.“  dodal Giorgio Armaroli, šéf talianskeho  vydavateľstva Scripta Maneant, ktoré na projekte spolupracuje.

Posledný projekt tohto druhu Sixtínska kaplnka absolvovala v roku 1994, kedy obraz prešiel jednou z najväčších digitalizácii v tej dobe. Avšak, ako si dokážete predstaviť vtedajšie štandardy sa s tými dnešnými nedajú ani porovnať.

Freska renesančného  majstra Michelangelo bola dokončená v roku 1512. Jeho vrcholové dielo je stvorenia Adama, jeho obraz hovorí o  vzťahu ľudstva s náboženstvom. Každý, kto niekedy bol v kaplnke vám s určitosťou povie, že miera zručnosti a majestátnosť  umeleckého diela je skutočne ohromujúca.

sixtínska kaplnka
Strop Sixtínskej kaplnky v pápežskom paláci, oficiálne bydlisko pápeža vo Vatikáne. Shutterstock

Sixtínska kaplnka  (Cappella Sistina, latinsky Sacellum Sixtinum) je sakrálna stavba, ktorú ako súčasť Apoštolského paláca vo Vatikáne dal postaviť pápež Sixtus IV. v rokoch 1473 – 1484. Pôvodne pápežova súkromná kaplnka vznikla podľa plánov Giovanniho de Dolciho a Baccia Pontelliho.

Zdroj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *