zmeny klímy

Šokujúce Fotografie Mapujúce Zmeny Klímy

V roku 1900 patrili  arktické ľadovce medzi najmenej preskúmané prírodné  zázraky na našej planéte. Viac ako 100 rokov výskumov, prieskumov a samozrejme nejakej tej „ťažby“ zapríčinili to, že sa ich počet rapídne zmenšuje vplyvom zmeny klímy, ktorých sme v súčasnosti svedkami. Arktída vždy uchvátila ľudskú predstavivosť, bol to neznámy svet za hranicami toho známeho. Teraz sa táto oblasť ocitá  každým rokom pod čoraz väčším drobnohľadom vedcov.

Christian Åslund, 42 ročný švédsky fotoreportér, ktorý spolupracuje s Greenpeace zhromaždil  zbierku veľmi starých fotografií minulého storočia, ktorú porovnáva so  súčasnými fotografiami rovnakých miest. Konkrétne ide o porovnanie  ľadovcov na Nórskych Špilbergoch v oblasti polárneho kruhu. Pôvodné fotografie získal od nórskeho polárneho inštitútu. O tie súčasné sa postaral on  so svojim fotoaparátom. Zbieraniu fotografií na tento účel sa venuje od roku 2002. Rozdiely sú na prvý pohľad  neuveriteľné, no zároveň smutné. Týmto projektom chce podporiť  projekty ako #MyClimateAction a s National Geographic poukázať na nutnosť užšej diskusie o zmene  klímy. Môže vyhrať zdravý rozum nad ropným priemyslom, v ktorom sa točia miliardy každý deň? Čo tam po nejakých ľadovcoch veď je to len zamrznutá voda aj keď veľmi stará. Hoci ako fotograf cestoval po celom svete väčšinu života strávil Christian práve tu, v Arktíde dokumentovaním už vyššie spomínaných klimatických zmien.

Čo sa deje v Arktíde sa deje na celom svete. Stačí sa pozrieť na množstvo ničivých záplav, nekonečné sucho, množstvo prírodných katastrof. Jedná sa o najväčšiu výzvu, ktorej súčasný svet čelí. Musíme konať skôr než bude príliš neskoro.

Prezident malého ostrovného štátu Kiribati v Tichom oceáne vyhlásil, že zmeny klímy sú jednoducho fakt, s ktorým sa toho veľa robiť nedá. Prezident tak začal skupovať pozemky na Fidži, kde chce svojich voličov dúfajme aj nevoličov v prípade zatopenia ich zeme v budúcnosti  evakuovať.

Zmeny sú naozaj desivé už na prvý pohľad.

zmeny klímy
Zdroj: national geographic.com
zmeny klímy
Zdroj: national geographic.com
zmeny klímy
Zdroj: national geographic.com
zmeny klímy
Zdroj: national geographic.com
zmeny klímy
Zdroj: national geographic.com
zmeny klímy
Zdroj: national geographic.com

Projekt zachráňme ľadovce.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *