najzdravšie srdce

Vedci Tvrdia, Že Kmeň V bolívijskom Dažďovom Pralese Má Najzdravšie Srdce Na Svete

Takmer všetci sa usilujeme, o čo najlepšie zdravie, aby sme žili tak dlho ako to bude možné.  Najpodstatnejšou časťou nášho tela je srdce, keď vypovie funkciu srdce vo väčšine prípadov sa naša životná cesta končí. Preto sa vedci  stále snažia prísť na to, ako si náš najdôležitejší orgán udržať v čo najlepšej kondícii.

Časopis  The Lancet  nedávno uverejnil nové podrobnosti o tom, ako dosiahnuť čo najzdravšie srdce. Údaje pochádzajú z výskumu vykonávaného na základe pôvodných Tsimane ľudí žijúcich v bolívijských dažďových  pralesoch. Práve títo obyvatelia sú považovaný za ľudí s najzdravším srdcom!  Najviac prekvapujúce zistenie počas výskumu? Strava tunajších obyvateľov je enormne bohatá na sacharidy. 

V západných bláznivých dietách  podľa Atkinsona alebo Palea sacharidy budeme hľadať len ťažko.   Zdá sa však že  na ľudí Tsimane majú sacharidy  pozitívny vplyv. Výskum vykonaný  v rokoch 2014 a 2015, ktorý bol zameraný na testovanie  koronárnych tepien (vzorka 705 ľudí) hovorí niečo iné.  Ide o test ktorý, okrem iných faktorov určuje aj pravdepodobnosť infarktu. V ktorom, skóre medzi 100 a 400 vo všeobecnosti znamená, že mierne ochorenie koronárnych artérií  je „veľmi pravdepodobné.“

Výsledky výskumu  poskytli neuveriteľné informácie. Podľa údajov, sa ukázalo, že 596 ľudí (85%) malo skóre nulové,  89 ľudí (13%) malo skóre v rozmedzí od 1 do 100. U osôb starších ako 75 rokov štúdium ukázalo, že  31 starcov a stareniek  (65%) bolo skóre tiež nula a iba štyria (8%) mali  skóre 100 alebo viac. Keď porovnáme výsledky tohto výskumu s výsledkami „modernej populácie“ zistíme, že naše čísla sú päťkrát horšie ako týchto „domorodcov.“

Áno títo ľudia nepijú, nefajčia, nežijú v strese! Navyše  sú aktívni v priemere prejdú  16 000 až 17 000 krokov denne, dokonca aj starší ako 60 rokov prejdú denne 15 000 krokov. To je v priemere o 10 0000 viac  krokov,  ako priemerná americká úradníčka!

Ďalším  faktorom, ktorý prispieva k ich zdravému srdcu je ich strava. Podľa BBC sa ich strava skladá, ak ju rozložíme na percentá nasledovne:

17%  je zverina (divoké prasa, tapír a kapybary)

7% tvoria sladkovodné ryby

zvyšok: ovocie,  orechy, ryža, kukurica, sladké zemiaky, banány

Monštruóznych 72% ich kalórií pochádza práve  zo sacharidov, čo je oveľa viac ako 52% v Spojených štátoch. Okrem toho spotrebujú menej nasýtených tukov, 14% oproti 34%.

Na vedcov zapôsobil  ich aktívny životný štýl aj v pokročilom veku, respektíve starobe. Michael Gurven, profesor antropológie na University of California v Santa Barbare povedal pre BBC: „Povedal by som, že potrebujeme viac holistický prístup k fyzickému cvičeniu.“ 

Tak sa už len treba odsťahovať z tohto rýchleho sveta niekam do džungle, loviť si jedlo, papať banány a fajčiť fajku!

najzdravšie srdce
Zdroj fotografie: Michael Gurven

 

najzdravšie srdce
Zdroj fotografie: Michael Gurven

 

najzdravšie srdce
Zdroj fotografie: Michael Gurven

Udržiavať aktívny životný štýl je dôležité. Aj preto majú najzdravšie srdce na svete.

najzdravšie srdce
Zdroj fotografie: Michael Gurven

Zdroj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *