vojna vo Vietname

Fakty Spojené S Vojnou Vo Vietname O Ktorých Ste Možno Ani Netušili

Vojna vo Vietname bol  dlhý a hlavne  drahý ozbrojený konflikt, ktorý postavil proti sebe komunistický režim Severného Vietnamu spolu s jeho  južným spojencom známejšími skôr pod pojmom  Viet Cong  proti Južnému Vietnamu a jeho hlavnému spojencovy USA. Vojna začala v roku 1954 (aj keď konflikt v tomto regióne sa ťahal od polovice roku 1940).

vojna vo Vietname

Konflikt vyvrcholil  nástupom Ho Chi Minh a jeho komunistickej strany Viet Minh  k moci v Severnom Vietname. Vláda pod jeho taktovkou pokračovala v nadobudnutom trende intenzívnej studenej vojny medzi  globálnymi veľmocami a to Spojenými Štátmi a Sovietskym zväzom. V konflikte zahynulo viac ako 3 milióny ľudí vrátane takmer 60 tisícok američanov. Viac ako polovicu z celkového počtu obetí tvorili vietnamský civilisti, ktorý boli v tom nevinne.

vojna vo Vietname

V roku 1969 USA zapojilo do konfliktu vo Vietname  pol milióna vojenského  personálu.  Narastajúci odpor voči vojne v Spojených štátoch viedol k silným rozporom medzi Američanmi. A  tak prezident Richard Nixon v roku 1973 nariadil stiahnutie amerických vojenských síl z Vietnamu. V roku 1975 sa komunistické sily získali pod svoju kontrolu   Saigon, to skončilo vojenský konflikt vo Vietname.  Rok na to sa oba znepriatelené tábory  zjednotili a vytvorili Vietnamskú socialistickú republiku.

Veľa štúdií tvrdí, že väčšina vojakov vo Vietname musela ísť slúžiť nedobrovoľne. Skutočnosť je ale také, že 2 z 3 vojakov boli dobrovoľníci. Približne 70% zabitých vojakov vo Vietname boli dobrovoľníci.  V druhej svetovej vojne to bolo naopak dvaja z troch vojakov muselo ísť na front nedobrovoľne.

vojna vo Vietname

Vojna vo Vietname a neuveriteľné fakty o nej

58 148 amerických vojakov zahynulo počas vojny vo Vietname.

5 283 vojakov prišlo o končatiny.

61% obetí bolo mladších ako 21 rokov.

17 539 vojakov, ktorí zahynuli boli ženatý.

5 padlých vojakov malo len 16 rokov.

Najstarší padlý vojak zahynul vo veku 62 rokov.

Existuje štatistika ktorá hovorí o takmer 2000 vojakov, ktorí ostali po konflikte nezvestní.

97% vojnových veteránov bolo s cťou  prepustených.
91% z veteránov tejto vojny tvrdí, že sú radi, že slúžili.
74% uviedlo, že by slúžili znovu, a to aj napriek celkovému výsledku.
Veteráni z Vietnamu majú nižšiu mieru nezamestnanosti ako ich „normálny“ vekový rovesníci (bez toho aby bojovali vo Vietname).
87%   amerických občanov  majú veteránov z  Vietnamu vo veľkej úcte.
85% vietnamských veteránov úspešne zvládlo  prechod do civilného života.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *